Xonadonida Hillari Klinton mehmon bo‘lgan usta, tajribali kulol Abdullo Narzullayev
Eng ajoyibi, xumdon ichida xuddi issiq nondek pishishga shay turgan turli ko‘rinishdagi yuzdan ortiq sopol buyumlarga qarab, ko‘zingiz quvnaydi.
Eng ajoyibi, xumdon ichida xuddi issiq nondek pishishga shay turgan turli ko‘rinishdagi yuzdan ortiq sopol buyumlarga qarab, ko‘zingiz quvnaydi. Tuproq-olov-suv va qo‘l mehnati nomli to‘rt «ashyo birikmasi»dan yaralayotgan bu mo‘‘jizalar hayratga sabab. Xumdon atrofi gulzor. Bir-birini o‘ymakor yog‘och ustunlar bilan bog‘lab turgan qator xonalar peshayvonini o‘rab turgan kashta so‘zanalar esa hovliga yanada ko‘rk bag‘ishlab turadi.
Bizni yelkasiga hali bitmagan kashtali nimachani tashlab, peshonasiga tang‘ib olgan ipak ro‘moliga ninasini qadagancha yuzlarida nur porlab turgan 95 yoshli onaxon – Muboshira Barakayeva qarshi oldi.
«O‘g‘lim Alisherjon va Abdullajon rahmatli otasining ustunlari, sulolamiz davomchilari bo‘lishdi. Har ikkisi ham biri-biridan ko‘p natijalarga erishishdi. Lekin Alisherjonimning mana bu diplomini hamma yutuqlaridan xo‘b ko‘raman», – deydi onaxon bugun 70 yoshli usta o‘g‘lini xuddi yosh boladek erkalab so‘zlar ekan.
Ha, umrini kulolchilikka bag‘ishlagan Alisher Narzullayevning Portugaliya poytaxti Lissabon shahrida bo‘lib o‘tgan «Xalqaro tasviriy san’at ko‘rgazmasi»da bosh mukofot – Xalqaro Gran-pri sovrinini qo‘lga kiritganini Muboshira aya har kuni o‘g‘li xuddi yangi mukofot olgandek qarshilaydi. «Mana uning diplomi», – deydi onaxon ko‘ngli to‘la sevinch va iftixor bilan takror-takror so‘zlab.
Muboshira ayani bag‘riga bosgan ko‘yi Alisher aka miyig‘ida kulib:
«Gran-priga sazovor bo‘lganimni hammadan ko‘ra onam katta hayajon bilan qarshilaganlar. Germaniya, Fransiya, Chexiya, Isroil, Ozarbayjon, Rossiya, Eron va boshqa davlatlardan yuzdan ziyod hunarmandlar o‘z ijod namunalari bilan ishtirok etgan mazkur ko‘rgazmada Markaziy Osiyodan ishtirok etgan birgina mening sopolsozlik san’ati mahsulotlarim yuksak baholangan edi», – deydi.
Muboshira aya ipak ro‘moliga qadab qo‘ygan ninani ignadonga ohista qo‘yib, «Kel, bolam, senga bir sirni aytay» deydi. Biz onaxon yoniga tizzalaymiz.
– Sobiq ittifoq davri, – so‘zida davom etib onaxon, – 1979-1980 yillar edi, adashmasam. Qadimiy an’analarni tubdan yo‘q qilish siyo­sati kulolchilarni ham chetlab o‘tmay qolmadi. Birgina G‘ijduvon tumanining o‘zidan qirqdan ziyod kulolchilik ustaxonalari yopildi. O‘rni kelganda, do‘konlar buzilib, ming-minglab sopol idishlar eskilik sarqiti sifatida sindirib tashlandi. Biroq, ana shunday og‘riqli davrlarda turmush o‘rtog‘im, kulollar sulolasining beshinchi avlod vakili Ibodullo Narzullayev ajdodlaridan meros hunarni saqlab qolishga astoydil kirishdi. Qariyb, 300 yillik tarixga ega an’anaviy kulolchilikni shunchaki yopib qo‘yilishiga tomoshabin bo‘lib turolmadi.
Kurashdi. To‘siqlarga, bosimlarga ham duch keldi. Biroq, davrning qaltisligiga qaramay, hovlimizda ustaxona qurishdek natijaga erisha oldi. Ustozi Usmon Umarov bilan birgalikda kulolchilik an’analarini rivojlantirishga va avlodlariga ham o‘rgatishga harakat qildi. Bunga erishdi ham. Biz, ayollar esa kashtado‘zlik, patdo‘zlik bilan shug‘ullandik. O‘g‘illarim esa ota kasbini boshda ko‘tardi, yuqori cho‘qqilarga olib chiqdi...
Onaxon hikoyasini tinglab bo‘lgach, uy-muzeyni tomosha qilishga tushdik. Ota sharafiga «Ibodullo Narzullayev nomidagi uy-muzeyi» tashkil qilingan. Ushbu majmuada kulolchilik muzeyi, ko‘rgazma zali, amaliy san’atning kulolchilik, kashtachilik va gilam to‘qimachiligi yo‘nalishlari bo‘yicha ustaxonalari, milliy taomlarimiz taqdim etiladigan oshxona, mehmonlar uchun mo‘ljallangan mahorat darslari o‘tish xonalari va mehmonxona mavjud. Alisher Narzullayevning aytishicha, oilaning milliy kulolchilik muzey majmuasi xalqaro sayyohlik marshrutiga kiritilgan.

Абдулло Нарзуллаев, мастер-гончар, в доме которого гостила Хиллари Клинтон
Самое удивительное, что вы будете в восторге от более чем сотни керамических предметов самых разных форм, готовых к выпечке, как горячий хлеб в печи.
Самое удивительное – это более сотни различных видов керамических изделий, готовых испечься в печи, словно горячий хлеб. Эти чудеса, созданные из четырех «комбинаций» земли, огня, воды и ручного труда, вызывают восхищение. Печь окружена цветочным садом. Ряды комнат, соединенных резными деревянными колоннами, и вышитые сузаны, окружающие веранды, добавляют двору еще больше красоты.
Нас встретила 95-летняя мать, Мубошира Баракаева, которая, перекинув через плечо незаконченную вышивку, смотрела на шелковый платок, повязанный на лбу, ее лицо сияло от счастья.
«Мои сыновья Алишержон и Абдуллажон стали опорой своего благородного отца, наследниками нашей династии. Оба добились многих успехов, один за другим. Но этот диплом Алишержона – самое прекрасное из всех его достижений», – говорит мать, ласково поглаживая своего 70-летнего сына-мастера, словно маленького ребенка.
Да, Мубошира ая каждый день приветствует тот факт, что Алишер Нарзуллаев, посвятивший свою жизнь керамике, завоевал главный приз – Международный Гран-при – на «Международной выставке изобразительных искусств», проходящей в португальской столице Лиссабоне, как будто ее сын получил новую награду. «Вот его диплом», – повторяет мать снова и снова с радостью и гордостью.
Обнимая Мубоширу Аю, Алишер, также известный как Ая, мысленно рассмеялся:
«Моя мама была больше всех рада, когда я выиграл Гран-при. На этой выставке, где более ста мастеров из Германии, Франции, Чехии, Израиля, Азербайджана, России, Ирана и других стран представили свои работы, высоко оценили только мои керамические изделия из Центральной Азии», — говорит он.
Мубошира Ая осторожно кладет иглу, спрятанную в шелковом платке, на иглу и говорит: «Иди сюда, дитя мое, я открою тебе секрет». Мы опускаемся на колени рядом со старушкой.
«Времена бывшего Советского Союза, — продолжает старушка, — это 1979-1980 годы, если я не ошибаюсь. Политика полного уничтожения древних традиций не пощадила и гончаров. Только в районе Гиждуван было закрыто более сорока гончарных мастерских. Когда пришло время, мастерские были разрушены, а тысячи керамических горшков разбиты как реликвии прошлого». Однако в такие тяжелые времена мой муж, Ибодулло Нарзуллаев, представитель пятого поколения гончарной династии, усердно взялся за сохранение ремесла, унаследованного от предков. Он не мог просто стоять в стороне и наблюдать, как закрывается традиционное гончарное дело с почти 300-летней историей.
Он боролся. Он также сталкивался с препятствиями и давлением. Однако, несмотря на суровость времени, ему удалось добиться такого результата, как строительство мастерской у нас во дворе. Вместе со своим учителем Усмоном Умаровым он пытался развивать традиции гончарного дела и передавать их своим потомкам. И ему это удалось. Мы, женщины, занимались вышивкой и патодзи. Мои сыновья, однако, подняли отцовское ремесло на высочайший уровень…
Выслушав историю своей матери, мы отправились посмотреть дом-музей. «Дом-музей имени Ибодулло Нарзуллаева» был создан в честь отца. Этот комплекс включает в себя музей керамики, выставочный зал, мастерские прикладного искусства, такие как гончарное дело, вышивка и ковроткачество, кухню, где подают блюда национальной кухни, помещения для мастер-классов для гостей и гостиницу. Алишер Нарзуллаев отметил, что семейный национальный музей керамики включен в международный туристический маршрут.